Tung avslutning før sommerpausen

Åsane fikk en brutal avslutning på vårsesongen da Lyn vant 6–2 på Bislett torsdag kveld. Etter en første omgang som gikk fullstendig i hjemmelagets favør, løftet de oransje seg etter pause og reduserte to ganger, men poengene ble igjen i hovedstaden.

Annonse:

Etter en periode med fire strake hjemmeseire og flere sterke prestasjoner ventet en viktig kamp mot Lyn før sommerpausen. I stedet fikk Åsane en kveld der lite stemte fra start.

Allerede etter tre minutter sendte Julius Friberg Skaug hjemmelaget i ledelsen, og før halvtimen var spilt hadde Lyn økt til både 2–0, 3–0 og 4–0. Like før pause satte Andreas Hellum inn sitt andre mål for kvelden, og lagene gikk til pause på stillingen 5–0.

Det ble en første omgang der Åsane aldri fikk satt sitt preg på kampen, mens et effektivt Lyn-lag utnyttet rommene de fikk og straffet bortelaget hardt.

Bedre etter hvilen

Thomas Lyngbø og trenerteamet gjorde to bytter i pausen da Herman Hammy Geelmuyden og Dennis Møller Wolfe kom inn for Sverre Spangelo Haga og Hassou Diaby.

Selv om Julius Friberg Skaug fullførte sitt hattrick og økte til 6–0 etter 59 minutter, var det positive ting å ta med seg i andre omgang.

Leonardo Rossi reduserte til 6–1 fire minutter før full tid, før Herman Hammy Geelmuyden fastsatte sluttresultatet til 6–2 på overtid.

– Skuffende kamp

Hovedtrener Thomas Lyngbø la ikke skjul på at prestasjonen var langt under det laget har vist den siste tiden.

– Det var en skuffende kamp. All honnør til Lyn som spilte godt. De fikk tid og tilgang på rom, og da vet vi at de har et så godt grunnspill og enkeltspillere at de kan straffe enhver motstander, sier Lyngbø.

Samtidig var han glad for responsen laget viste etter pause.

– Vi justerer oss og leverer en bedre andreomgang. Igjen kommer innbytterne inn og gir oss positive bidrag, noe som er gledelig å se.

Mange kamper igjen

Tapet gjør ekstra vondt fordi det kom mot en direkte tabellkonkurrent. Med seieren passerte Lyn Åsane på tabellen og klatret over nedrykksstreken.

Likevel er det viktig å løfte blikket.

Kun halvannen måned har gått siden Åsane startet en positiv utvikling med det sterke bortepoenget mot Haugesund. Siden den gang har laget slått både lagene som ligger på femte-, sjette- og syvendeplass i OBOS-ligaen, samtidig som Åsane Arena har blitt et vanskelig sted å komme på besøk for motstanderne.

Én svak kveld på Bislett visker ikke ut det arbeidet som er lagt ned de siste ukene.

Fotballen har en egen evne til å snu raskt. For bare noen dager siden var det Åsane som hadde medvinden, mens Lyn lå sist på tabellen. Etter én kamp er situasjonen en helt annen.

Heldigvis er sesongen fortsatt ung. Etter 14 serierunder gjenstår fortsatt halvparten av kampene, og Åsane har vist gjennom den siste halvannen måneden at laget har kvalitetene som skal til for å ta viktige poeng i høst.

Nå venter en etterlengtet sommerpause før jakten på nye poeng fortsetter.


Foto: Ann Kristin Røsbø - Hordalandsfotball
Tekst: Christine Alvøen

 

Annonse fra Obos-ligaen: