Solid seier mot Frigg sender Åsane tilbake på andreplass
Åsane leverte en solid forestilling da Frigg ble slått 4–0 på Åsane Arena søndag. Etter en litt rufsete åpning tok de oransje skikkelig tak i kampen, og derfra og inn var det i stor grad spill mot ett mål. A-lag Kvinner
Tok kontroll etter en rufsete start
Åsane fikk en litt urolig start på kampen, med noen balltap som ga Frigg enkelte halvsjanser. Etter rundt 20 minutter tok imidlertid hjemmelaget skikkelig tak i kampen og begynte å levere fotball på et langt høyere nivå.
Etter 28 minutter kom den første scoringen. Diana Wilson Kumi ble spilt gjennom av Madeleine Veivåg, og da avslutningen ble reddet, var Mathilde Sangolt frempå og satte returen i mål.
Like før pause doblet Åsane ledelsen. Et kjapt utført kort hjørnespark ga Veivåg muligheten til å gå alene inn i feltet, og hun banket ballen i nettet til 2–0.
Fortsatte å kjøre på
Etter hvilen fortsatte Åsane å sette press på gjestene. Hjemmelaget var aggressive i gjenvinningsspillet, vant ballen høyt i banen og skapte sjanse etter sjanse.
Allerede etter 48 minutter kom 3–0. Åsane spilte seg nydelig gjennom Frigg-laget, før Andrine Mo leverte en strålende gjennombruddspasning til Marina Heggernes Jensen. Marina gjorde ingen feil og banket ballen i nettet.
Åsane fortsatte å kontrollere kampen og skapte flere gode muligheter, men den fjerde scoringen lot vente på seg. Først i det 85. minutt satt den, da Madeleine Veivåg sendte et frispark direkte i mål.
Dermed endte det 4–0, men seieren kunne fort ha blitt enda større.
– Vi spiller med stor ro og selvtillit, og er rå i press- og gjenvinningsspillet. Det gir oss mange gode situasjoner og gjør at vi kan stå høyt og trykke på gjennom store deler av andre omgang, sier trenerteamet.
Tilbake på andreplass
Med seieren er Åsane tilbake på andreplass på tabellen. De oransje står nå med 37 poeng etter 16 kamper.
Start topper fortsatt med 44 poeng, men har spilt én kamp mer enn Åsane. Dermed har Åsane fortsatt en hengekamp til gode, og den kommer allerede onsdag.
Da kommer Grei til Åsane Arena i kampen som opprinnelig skulle vært spilt i den 15. serierunden.
Ny kamp allerede onsdag
Det er med andre ord kort tid til neste oppgave. Onsdag venter et nytt Oslo-lag når Grei kommer til Åsane Arena.
Trenerteamet ser frem til kampen, men vet at det venter en motstander som må tas på alvor.
– Grei er et ganske fintspillende og rutinert lag som vi skal ha respekt for. Vi håper å ta med oss det beste fra Frigg-kampen og levere nok en festforestilling på hjemmebane.
Med bare seks kamper igjen av årets sesong blir onsdagens hengekamp en viktig mulighet til å ta nye poeng, og samtidig klatre ytterligere i toppen av tabellen.
Foto: Hordalandsfotball